Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

İş Makineleri

26.04.2021
279
İş Makineleri

İş Makineleri

İş makineleri periyodik kontrolleri yapılarak, iş sağlığı ve güvenliğine uygun yönetmelik için raporlar hazırlanmaktadır. Makinelerin çalışma disiplinleri, performanslarına göre güvenli olup olmadıkları analiz edilir. Makine mühendisleri, teknikerler ve saha keşif ekibimizle birlikte Makeltek olarak, periyodik kontroller, bakım ve onarım işlemleri için gerekli olan düzenlemeleri yerine getirerek, uzman görüşüyle hizmet sunmaktayız.

İş Makinesi Periyodik Bakım Ve Kontrolleri

İş Makineleri 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği üzerinden 30 ile 31. Maddeleri kapsayan standartlara uygunluk, güvenlik ve makine eğitimi onayını talep eder. TS EN ISO 9712 standartlarına uygunluk, yüke dayanıklılık esasları ve işçinin korunması hususlarına göre test edilmelidir. İş makineleri yönetmeliği, periyodik bakımla A tipi muayenelerle birlikte uzman ekibin kontrollerine göre raporlanmaktadır.

  • İş makinesinin çalışma prensipleri ve direktiflere karşılığı kontrol edilecektir.
  • Acil durum freni ve gaz basınç analizleri yapılacaktır.
  • Yükleme, yükseklik ve asansörlü sistemlerde halat kontrolleri yapılmaktadır.
  • Bakımı ve onarımına göre çalışma alanı rapor edilerek, rapor verilecektir.

İş Makinesi Kontrolü Neden Önemlidir?

İş Makinesi kusurlu ve çalışabilir ekipmanlar arasında yer alan yasal düzenlemeleri kapsayacak maddelerle denetlenmektedir. Kusurlu makinelerin olması ceza almanıza neden olabileceği gibi iş sağlığı ve güvenliğini prosedürünü de çiğnediğiniz anlamını taşır. Bu nedenle İş Makinesi süresi olarak 1 yılda iki defa kontrol edilerek, çalışmaya uygun görülmesi ve düzenli olarak bakıma alınması gerekmektedir.

İş Makinesi Takip Kontrolleri

Takip kontrolleri sayesinde, İş Makinesinin kaza riskinin azaltılması aynı zamanda zarar verici hususların tespit edilmesi sağlanır. İş makinesinin ömrünü uzatacak, mühendis raporları, A tipi muayeneden sonra size makine hakkında bilgi verecektir. İş ekipmanlarını yanlış kullanmanızla ilgilide düzenli takip kontrolleri sayesinde destek alır, raporlarla da denetimlerde ceza almasınız.

İş Makinesi Formu Nasıl Hazırlanır?

İş Makinesi formu, imalat, test ve gözlem sonrası deneylerinde yapılmasıyla birlikte teknik arızası olmadığı, acil durum kontrollerinin yapıldığını mühendisler tarafından raporlayacak şekilde düzenlemeler yapar. Mekanik ve görsel testler yapılarak, form hazırlanır ve teknik açıdan kusursuz olarak rapor hazırlanması için yük deneylerinin ve makinenin pozitif çıkması gerekmektedir.

İş Makineleriniz Standartlara Uygunluğuna Bakılarak Kişiler Çalışırken Makineden KaynaklI Oluşabilecek İş Kazalarını En Aza İndirmek.

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?