Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

Kaçak Akım Röle Testi

26.04.2021
275
Kaçak Akım Röle Testi

Kaçak Akım Röle Testi

Bir binanın elektrik sistemindeki yalıtımlar hayati derecede önem taşır. Yalıtımların çevresel nedenlerden kaynaklı işlevini yitirmesi durumunda ise bina elektriği kişiler için tehlike yaratır. Yanlış oluşturulmuş ve işlevini kaybetmiş yalıtımlar nedeni ile binalarda problemler yaşanabilir.

Kaçak akım röle testi, bina akımlarının içerisinde bulunan hatalı akımı algılamak için gerçekleştirilen testtir. Bu test ile kaçak bir elektrik akımı keşfedildiğinde değeri ölçülür ve anında önlem alınması için gerekli işlemler tamamlanır. Böylece bina elektriğinin güveni için onay verilerek insan hayatı güvence altına alınır.

Kaçak Akım Röle Testi Aşamaları Nelerdir?

Kaçak akımın test edilmesi için gerçekleştirilen röle testinde işlemin gerçekleştirilmesi için birkaç kısa adım uygulanıyor. Sorunsuz ve güvenilir bir şekilde tamamlanan kaçak akım röle testi aşamaları;

  • Öncelikle kaçak akım rölesinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için röle üzerinde bulunan test butonuna basılır.
  • Daha sonra detaylı bir test aşamasına geçilir. Bu aşamada elektrik ölçüm aletleri ile prizler, makineler ve elektronik cihazlar test edilir. Bu cihazlarda kaçak elektrik akımı bulunup bulunmadığına bakılır.
  • Daha sonra değerlere bakılır ve bu değerlere yönelik kaçak alanları ya da kaçak olmaması durumu değerlendirilir.

Kaçak Akım Röle Testi Neden Önemlidir?

Bir iş yeri ya da binada kaçak elektrik olması hayati bir risk oluşturur. Elektrik insan vücuduna girdiği zaman kişilerde ölüme kadar sebebiyet verebilir. Kaçak elektrikten kaynaklı bir insan;

  • 1 Amper elektriğe maruz kalırsa kişinin kalbi durur, tehlikeli yaralanmalar ortaya çıkar. Kişide bilinç kaybı, nefes almada zorluk ve ölüm gibi sonuçlarla karşılaşılabilir.
  • 30 mA elektriğe maruz kaldığında maruz kaldığı süreye bağlı olarak hayati risk taşır. Saniyelik bir temasta bile kişinin temas eden uzvunda istenmeyen kasılmalar oluşur. Ayrıca yoğun bir uyuşukluk hissi kaplar.
  • 10 mA elektrik ise en masumdur. Yalnızca gıdıklanma ve vücutta hafif uyuşma hissi yaratır. Yine de kalp sağlığı için uzun süre maruz kalmamak gerekir.

Kaçak Akım Röle Testi Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Binanızda kaçak elektrik olup olmadığını kontrol ettirmenin önemi çok büyüktür. Bu nedenle ayda en az 1 kere röle testinin röleden yapılması gerekir. Böylece kaçak akım rölesinin çalışıp çalışmadığı anlaşılarak elektrik akımında bir problem olduğu anlaşılabilir.

Detaylı değerlendirme ise en az 5 yılda bir yapılmalıdır. Ancak kaçak rölesinin çalışmadığının anlaşıldığı durumda da mutlaka detaylı değerlendirme ile kaçağın yeri tespit edilmelidir.

Kaçak Akım Röle Testi Kimler Yapabilir?

Kaçak akım röle testinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için mutlaka alanında uzman bir kişiden destek alınmalıdır. Kaçak akım röle testi kimler yapabilir; elektrik mühendisleri bu konuda en yetkin kişilerdir. Bu mühendisler yoğun bilgisi ile tüm değerlendirmeleri doğru bir şekilde yapar. Yanlış kişiler tarafından yapılan değerlendirmeler hayati tehlike arz eder.

Kaçak Akım Röle Testi

Sistemde Olan Çalıştığını Bildiğiniz Kaçak Akım Röleleri Gerçekten Çalışıyor mu  ? Bu Sorunuzun Cevabı İçin Uzman Ekibimiz Son Teknoloji Cihazlarımızla Kaçak Akım Rölelerini Test Ederek Sadece Çalışmasına Değil Gerekli Olan Atma Zamanında Kaçak Akım Rölesinin Atmasını’ Test Etmektedir..

Ayrıtılarıyla Birlikte Raporlarını Müşterilerine Sunmaktadır

Kaçak Akım Röleleri İnsanları Ve Tesislerin Elektrikle Alakalı Zararlardan Korumayı Sağlayan Ekipmanlardır. Sizde Evinizdeki Ve İşyerinizde Kaçak Akım Rölelerini Test Ettirin Sorunlar Cıkmadan Önleminizi Alın !

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?