Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

İstanbul Vinç Periyodik Kontrol

27.05.2021
263
İstanbul Vinç Periyodik Kontrol

Vinç Periyodik Kontrol

Yasal mevzuatlar gereği zorunlu bir uygulama olan vinç periyodik kontrol işlemleri aynı zamanda güvenli çalışma koşulları için gereklidir. Yük altında çalışan makinelerin kullanma şartları açısından sürekli denetim altında olması gerekmektedir.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu

Vinç ve aksesuarlarının kontrol edilmemesi ya da yanlış kullanılmasından dolayı her yıl birçok işçi hayatını kaybedecek şekilde kazalara maruz kalır.

Vinç periyodik kontrol yönetmeliği 2003 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu iş yerlerinde kullanılan ekipmanlar için uyulması gereken şartları belirlemektedir.

Hem ekonomik hem de güvenli çalışabilmesi için vinçlerin belirli periyotlar halinde bakımı ve kontrolü yapılmalıdır.

Riskler Ortadan Kaldırılır

Vinçlerde en önemli parçalar olan halat ve kancalar kontrol edilmelidir. Herhangi bir şekilde normal olmayan durum görülmesi halinde gerekli olan tüm tedbirler alınmalıdır.

Alınan tedbirler ve önlemler sayesinde güvenliği tehlikeye sokacak ya da can ve mal kaybına sebep olacak riskler ortadan kaldırılır. Vinç periyodik kontrol standartları TS10116, TS ISO 8566-5, TS ISO 9927-1, TS ISO 4309, TS ISO 12480-1 olarak belirtilen kriterlere uygun şekilde gerçekleşir.

Kanuni Zorunluluk 1 Yıldır

Vinçlerin kontrolünde yönetmeliğe göre önerilen sıklık yılda en az bir kezdir. Kanuni zorunluluk dışında kullanıldığı ortam ve koşullar ile kullanım sıklığı gibi bazı faktörler göz önüne alınarak süre kısaltılabilir.

Kontrolün yaptırılmasın da sorumluluk sahibi işverendir. Vinç kontrolü yönetmelik gereği bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlardan eğitimini alanlar tarafından gerçekleştirilir. Kontrolleri gerçekleştirecek olan kuruluşlarda akredite olma zorunluluğu yer almaktadır.

Yeterliliği Belgesi

Ekipnet Kayıt Numaralı, 17020 Kalite Yönetim Sistemli Makeltek Firmamız uzman ekip ve ekipmanlarımız ile vinç muayenelerini gerçekleştiriyoruz. Bakım ve kontrol işlemlerinde

  • Ekipmanın görseli
  • Halatlar
  • Kancalar
  • Frenler
  • Kabin
  • Göstergeler
  • İşlevsellik
  • Hidrolik sistem
  • Kaldır kan grubu kontrolleri yapılır
  • Dinamik ve statik yük testleri gerçekleştirilir.

Görsel kontroller de destek ayakları, çatlaklar, deformasyon ve korozyon kontrolü gerçekleştirilir. İşlevsellik kontrolünde vincin yük yokken kaldırma, yürüyen aksamı, kumanda sistemi ve fren sistemi gibi kontrolleri gerçekleştirilir. Statik ve dinamik testlerde ise vincin yük kapasitesi test edilir.

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?