Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

Kaçak Kontrolleri

26.04.2021
270
Kaçak Kontrolleri

Kaçak Kontrolleri

Yaşanan kaçakların önüne geçebilmek için kaçak akım rölesi kullanılır, eksik akımı savunmaya yarayan röle sayesinde birçok tehlikeden korunma şansı elde edilir. Elektromekanik prensibe dayalı olarak üretilen ve kaçak kontrolleri için kullanılan kaçak akım rölesi bağımsız olarak çalışır. Aktif iletkenlerin içinden geçen akım transformatörü açtırma mekanizmasından oluşmaktadır.

Can Ve Mal Kaybı Önlenir

Kaçak, akımın olmaması gereken iletken kısımlarda bulunması sonucu oluşur, röle akımı nötrdeki akım ile kıyaslar ve kaçak toprağa aktarılır. Aynı zamanda nötr ile faz arasındaki farkı önceden tespit eder ve devreyi keser.

Röleninsistem olması halinde giren ve çıkan akım değerleri ölçülür, hatlar üzerinde bir kaçak oluşması halinde devre kesilerek can ve mal kaybı önlenir. Elektrik hatlarının bulunduğu alanlarda kaçak oluşması halinde insan sağlığı açısından birçok farklı sorun gelişir. Bu yüzden belli aralıklarla elektrik hatları kontrol edilmelidir.

Kaçak Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Özellikle işletmelerde yüksek voltaj ile elektrik kullanılır bu yüzden elektrik topraklama direnci, ölçme ve değerleri kontrol altında tutulmalıdır.

 • Elektrik topraklama tesisatı ölçümü
 • Makine topraklama ölçümü
 • Pano topraklama tesisatı ölçümü
 • Jeneratör koruma topraklama testi
 • Motor gövde koruma topraklaması
 • Trafo koruma topraklaması
 • Trafo işletme topraklaması test ve kontrolleri
 • Makine ve elektrik sistemleri kaçak akım testi
 • Kaçak akım rölesi açma kapama testi
 • Akım anahtarları yapısı kontrol testleri
 • Elektrik tesisatı kaçak kontrolleri iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında yılda en az bir kez zorunlu olarak yapılmalıdır.

Her Yıl En Az Bir Kez Kontrol

Yürürlüğe giren iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği kapsamında elektrik tesislerinde topraklamalar her yıl en az bir kez kontrol edilerek raporlanması zorunludur.

Kaçak kontrolleriraporhazırlaması yapılan kontrol ve ölçümler belgesi bulunan deneyimli elektrik mühendisleri tarafından Makeltek tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yönetmeliklere Uygunluk Raporu

Firma tarafından elektrik iç tesisat kontrolü, periyodik muayene, tahribatlı ve tahribatsız muayene hizmetleri gerçekleştirilmektedir. İç tesisat kontrolü içerisinde enerji odası, aydınlatma tesisatı, prizler, kompanzasyon panoları, kablo şaftı, sayaç ve dağıtım tabloları kontrol edilmektedir.

Kaçak kontrolleriyönetmeliği kapsamında işletmenin gerekli olan standart ve yönetmeliklere uygun olduğuna dair rapor hazırlanır.

Evinizde Ve  İşyerinizde Dokunduğunuz Metal Kısımlar Durmadan Sizi Çarpıyor mu ? Çarpan makine ve ekipmanlarınızın neden kaynaklı sizi carptığını öğrenmek isterseniz kaçak kontrolü yaptırabilirsiniz

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?