Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

Tesisat Kontrolleri

26.04.2021
247
Tesisat Kontrolleri

Tesisat Kontrolleri

İş ekipmanlarının kullanımında, tesisat kontrolleri sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğine tekabül etmektedir. 28628 sayılı resmi gazete yayınında, elektrik tesisatı periyodik kontrolleri üzerine maddeler yayınlanmış, yasal olarak istikrar kazandırılması sağlanmıştır. Denetimlerde, elektrik mühendisleri ve teknikerleriyle, can ve mal güvenliğinin sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışma şartları, yaşam koşulları ve tesisat farkları gözlemlenerek denetimler tamamlanır.

Tesisat Kontrolü Önemi

Elektrik tesisatı ve üretim alanındaki tesisat sistemlerinde, kabloların bakımsız kalması, aşırı elektrik yüklenmesi ve voltaj düşüklüklerinden dolayı oluşan kazaların önlenmesi sağlanır. Yönetmeliğin ilk maddesinde, eğitim almış kişilerin periyodik bakım gerçekleştirerek, kaza ve risklerin önlenmesi için güvenli alan oluşturulması hedeflenir.

  • Elektrik tesisatı kontrolleri
  • Topraklama tesisatı kontrolleri
  • Paratoner tesisat kontrolleri
  • Akümülatör ve transformatör sistemlerin kontrolleri

Tesisat kontrolleri standartları üzerinden yasalar baz alınarak denetlenecektir. Elektrik kaçağı, voltaj açığı, düşme ve artmalara karşı geliştirilmiş sistemlerde göz önünde bulundurarak, yeni çözümlerin de önerilmesi sağlanır.

Tesisat Kontrolü Aşamaları Nelerdir?

Tesisat kontrolü aşamaları, kırma ve dökme olmadan voltaj ölçüm ekipmanları ve özel aletlerle ölçüm yapmaktadır. Ölçüm aşamasında, hattan geçen elektrik akımı yüksekliği, düşme ve artmalar gözlemlenebilir. Tesisat sisteminin etkilendiği alanlar, termal kameralı sistemlerle analiz edilir. Tesisat kontrolü raporu hazırlanarak, denetim sonrası neler yapılması gerektiği de bildirilmektedir.

  • Topraklama ölçümü yapılarak, izolasyon direnci analiz edilecektir.
  • Şalter, elektrik akımı ve sigorta kontrolleri yapılır.
  • Bağlantı panelleri ve gerilim ölçme hat şeması düzenlenir.
  • Eksi ve artı akım ölçümleriyle kaçak akım rölesi testleri de yapılacaktır.

Tesisat Kontrolünü Kimler Yapar?

Tesisat kontrollerini kimler yapar; tesisat kontrolü için kullanılan ekipmanlar, termal kamere, hat ve akım ölçüm aletleri, panel bağlantı ölçüm aletleri ve ses dalgası analizleridir. Ekipmanları kullanacak doğru kişiler, elektrik tesisatı alanında ve üretim fabrikaları alanında analizleri yapmakta yükümlü olan elektrik mühendisleri, teknikerleri ve öğretmenleri olabilmektedir.

Periyodik Tesisat Kontrolü Hizmeti

Periyodik olarak uygulanmakta olan tesisat kontrolü, hatların sağlıklı çalışmasını sağlarken, iş güvenliği ve sağlığı için de tehlikelerin ortadan kalkmasına fayda sağlayacaktır. Elektrik mühendisleri ve teknikerleriyle kurulan hizmet başlığında, detaylara takılan, özenli ve özverili Makeltek ekibi çalışmaktadır.

İş Ekipmanları Yönetmeliğinde İstenilen Yangın Tesisatı Ve Havalandırma Tesisatı Ölçümlerinizi Yaptırın Çalıştığını Bildiğiniz Ekipmanların Düzgün Çalıştığından Emin Olun.

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?