Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

Makine Ve Tezgah Periyodik Kontrolleri

26.04.2021
311
Makine Ve Tezgah Periyodik Kontrolleri

Makine Ve Tezgah Periyodik Kontrolleri

İş makinesi ve sanayi tipi makinelerle, tezgah kullanımında 6331 sayılı yasaya göre kontroller yapılacaktır. İş ekipmanları iş sağlığı ve güvenliği esas alınarak, çalışma disiplinleri, acil durum direktifleri ve elektrik tesisatı sistemleriyle olan bağlantı noktalarına kadar kontrol edilmektedir. Makine ve tezgahların periyodik kontrolü için makine mühendisleri, teknikerleri ve uzmanlarıyla birlikte hizmet verilir.

Makine Ve Tezgahların Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Makine ve tezgahların çalışma disiplinlerine göre, kullanım alanları esas alınarak kontrol edilmektedir. Kontrollerin TS standartlarına ve İSO prosedürüne uygunluk taşıyacak şekilde analiz edilmesi sağlanır. Mekina ve tezgahların periyodik kontörlüstandartları sanayi, üretim ve iş alanının bütün prensiplerini taşımaktadır.

  • Dişli açmalar ve dişli taşlamalar kontrolleri
  • Frezze, torna ve CNC işleme tezgahları
  • Presler, saç işleme makine ve tezgahları
  • Erozyon, kaynak ve ölçme kontrolü tezgahları
  • Planya ve kaynak makineleri ile tezgahları
  • Taşlama tezgahları ve Bohrwerk tezgahları

Yasal düzenlemeler esas alınarak, TS ve İSO standartlarına göre acil durum kapanması, kesme ve biçme işleminde anında durma eğilimleri, sekronizasyon eğilimleri ölçülecektir.

Makine Ve Tezgahların Periyodik Kontrolü Aşamaları Nelerdir?

İş disiplinlerinin aksamadan ilerlemesi ve iş sağlığı güvenliği yönetmeliğine uygunluk taşıması için düzenli olarak periyodik kontrol yapılmalıdır. Periyodik kontroller için ulusal ve uluslararası standartlara göre, makine ve tezgahın acil durumlarda engelleyici olması, çalışma sırasında tehlike oluşturmaması ve teknik özelliklerinin tamamlanmış olması ön planda tutulmaktadır.

Esas alınan noktalar, can güvenliğine ve mal güvenliğine zarar vermemesi, çalışma disiplinlerinin onarılması ve raporlanmasıdır.

Makine Ve Tezgahların Periyodik Kontrolü Neden Önemlidir?

Periyodik bakımın önemi, iş sağlığı ve güvenliği kadar çalışma disiplinlerinin senkronizasyon eşiğinin de düzenlenmesini kapsar. Ekipmanlar, tezgah ve makinelerin hızlı ve kaliteli hizmet verecek şekilde kontrol edilmesi, eksiklerinin tamamlanması ve uzun ömürlü çalışmalarını sağlayacak düzenlemeler için kullanılmaktadır. Belirlenen kriterler doğrultusunda, büyük ve orta makinelerle, işleme tezgahlarının standartlara uygunluğu analiz edilir.

Makine Ve Tezgahların Periyodik Kontrolü Hizmeti

Hizmet kapsamında, iş ekipmanları, elektrik akımını ölçme, makine standartlarını ve modelini analiz ederek, işlem sırasındaki acil durum direktifleri ve iş direktiflerini nasıl aldığını analiz etme üzerine kuruludur.

25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince makina ve tezgahlar   yılda 1 kez periyodik teste tabi tutulmalıdır.Uzman ve yetkili personelimiz tarafından işletmenizde bulunan tüm kaldırma ve iletme araçları mevzuata uygun olarak kontrol edilmekte ve sonuçlar tarafınıza raporlanmaktadır. 

Periyodik Kontrolü Hizmeti Verdiğimiz Başlıca İş Makineleri ve Tezgahlar

Dişli Taşlamalar
Dişli Açmalar
CNC İşleme Tezgahları
Torna Tezgahları
Freze Tezgahları
Planya Tezgahları
Taşlama Tezgahları
Bohrwerk Tezgahları
Erozyon Tezgahları
Matkap Tezgahları
Kaynak Makineleri
Ölçme Kontrol Tezgahları
Presler
Saç İşleme Makine ve Tezgahları
Ağaç İşleme Makine ve Tezgahları
Matbaa / Ofset Makineleri
Tekstil / Dokuma Örme Makineleri

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?