Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

Katodik Koruma Neden Önemlidir?

19.06.2021
255
Katodik Koruma Neden Önemlidir?

Korozyon oluşumunu engellemek ve sağlıklı boru sistemlerinin çalışma alanındaki aktif etkilerin kontrollü ilerlemesi sağlamak katodik koruma ile gerçekleşmektedir. Galvanit koruma sistemleri, metallerin hava ve su ile temasındaki direnci kontrol altında tutarak, oluşan anot ve katot direnci sabit tutmayı hedeflemektedir. Çevresel faktörlere karşı metal yerleştirilerek korozyona engel olunmaktadır.

Katodik Koruma Avantajları Nelerdir?

Galvanit katodik koruma korozyona karşı direnç geliştirirken, işletmelerin masraflarını en aza indirerek, risk alanının azaltılmasında etkili olacaktır. Kaçak akım etkilerini azaltacak olan uygulamalar korozyon oluşumunun neden olduğu tehditleri de geri planda bırakarak, istikrarlı bir şekilde tankların güvenliğini de esas alacak olasılıkları saptayarak korozyon oluşumuna engel olacaktır.

  • Katodik sistemler, tesis maliyetinin ve işletme maliyetinin düşürülmesini sağlayacaktır.
  • Korozyon riskini en aza indirerek boru ve tank zararlarını minimum seviyede uzun süre kontrol altında tutacaktır.
  • Kolay kurulan sistemler olarak, hava ve su ile temasın engellenmesi sonucu metalik yapılardaki kaçak akımın sonlandırılmasını sağlayacaktır.
  • Katodik sistemler sayesinde minimum seviyede isfilak ve istimlak maliyeti sağlanacaktır.

Katodik Koruma Sistemleri Nasıl Uygulanır?

Katodik koruma sistemlerinde, aktif metallerin boru çevresine yerleştirilmesiyle, su ve hava temasının azalması sonucu korozyonon engellenmesi söz konusudur. Toprak altında kalan metallerin korozyon riski yüksektir ve değiştirilmesi gerekmektedir. Özellikle yüzeyse paslanma oluşmasına neden olan hava ve su temasının geri planda bırakılması, uzun süreli malzeme kullanımında da etkili olacaktır.

Korozyondan kaynaklı aşınmalar ve paslanmalar zaman içerisinde büyük maliyetlere neden olmaktadır. Koruma sistemleri oldukça uygun sistemler olarak, çalışma prensibine bağlı olarak boruların yanına eklenen metallerle birlikte temasın tamamen engellenmesine etkili olacak seçenekleri bir araya getirmiştir.

Katodik Koruma Makeltek Uzman Hizmet

Katodik sistemlerin oluşturulmasında mühendisler ve teknik ekiple birlikte çalışmakta olan Makeltek ekibi, galvanik usulü kodik koruma sistemlerini kurarak korozyona uğramanın gecikmesi ve ortadan kaldırılması için çağdaş seçenekler sunar. Gemi yüzeyler, tank boruları ve endüstriyel sistemler için geliştirilmiş galvanik koruma sistemleri petrol sondaj kulelerinde de uygulanmaktadır. Profesyonel hizmet alanı ve yüksek kapasiteli ekipmanlarla birlikte kaliteli katodik sistemlerin oluşturulması sağlanmaktadır.

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?