Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

Kaçak Akım Röle Testi Aşamaları Nelerdir?

25.06.2021
144
Kaçak Akım Röle Testi Aşamaları Nelerdir?

Büyük ve çok katlı yapıların yalıtım sistemleri üzerine geliştirilmiş olan röle sistemler hatalı akımların algılanması için önemlidir. Hatalı akımın önüne geçilmesi ve problemlerin çözülmesi için kaçak akım röle testi uzmanlar tarafından yapılarak, sorunsuz ve güvenli kullanım alanı oluşturmaktadır. Elektrik sistemleri için tehlike yaratan durumla tespit edilerek, raporlamayla düzenlemelerin gerçekleşmesi sağlanacaktır.

Kaçak Akım Röle Testi Avantajları Nelerdir?

Can ve mal güvenliğini sağlamanın yanı sıra elektrik tesisatının ve sistemlerinin uzun vadede kesintisiz çalışmasında etkili olacaktır. Kaçak akım, yüzeye yansıma ve topraklama iletimlerindeki işlev kayıplarından kaynaklı kaybedilmiş yalıtımın değerlerde değişkenlerini oluşturacaktır.

Kaçak akım rölesinin çalışma prensiplerine bakılarak, elektrik akımının bulunduğu kaçak noktaların tespit edilmesi gerekmektedir. Akımın değerlerinin analiz edilmesi ve risk noktalarının tespiti sonucu yüzeysel aktarım ve topraklama iletimine bakılmalıdır. Elektrik faz ve nötr aktarımlarının pano, trafo ve kablolar arasındaki ilişkisi de ölçülerek, kaçak alanların kontrol altına alınmasıyla risk seviyesinin minimum seviyeye indirilmesi amaçlanmaktadır.

Kaçak Akım Rölesi Aşamaları

Elektrik amper değerinin kontrol edilmesi ve 30 mA ile 10 mA değerlerinin arasındaki değişkenleri, ani çıkmalar ve ani düşük ivmelerin değerlendirilmesiyle, binada kaçak elektriğin nedenlerinin araştırılması öncelikler arasındadır. Kaçak akım röle testi, yüzeysel etkileşim alanlarının tespit edilmesiyle, elektriğin kaçak alanlara yansımasındaki nedenlerle düzenlemeye alınacaktır.

Elektrik testlerindeki değerlerin farklılıkları ve oluşan kaçak alanların kablo, pano ve trafo alanındaki etkileşimlerindeki kaymaların kaynaklarına inilmesi şarttır. Uzmanlar tarafından doğru tespit ekipmanları kullanılarak elektriğin yansıdığı kaçak alanların değerleri kontrol edilerek kaçak akım rölesi üzerinden kontrol altına alınması sağlanacaktır.

Kaçak Akım Rölesi Uzman Test Ekibi

Uzman test ekibiyle Makeltek, elektrik mühendislerinin değerlendirmeleriyle ölçümlerin kusursuz yapılmasını hedefler. İnsan hayatındaki risklerden biri olan elektrik kaçakları ve elektrik tesisatındaki yanlış konumlandırmalar, düzenek üzerinden kontrol edilerek tespit edilir. Profesyonel çalışma alanıyla periyodik bakım gerçekleştirilmesi gereken kaçak akım nedenleri analiz edildikten sonra hem insan yaşamı için hem de makineler için kontrolü iletkenlerin oluşmasını sağlayacaktır. Elektrik mühendisleri tarafından problemsiz ve sorunsuz bir şekilde kontroller yapılacaktır.

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?