Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

Topraklama Ölçüm Raporu Yönetmeliği Nedir?

04.06.2021
147
Topraklama Ölçüm Raporu Yönetmeliği Nedir?

Elektrik mühendisler odası üyesi ve EMO SMM belgesi sahibi kişilerin uygulaması gereken elektrik alanındaki topraklama ölçümü raporu, elektriğin yüksek gerilim hattının kontrol edilerek aşırı yüklenmelerde oluşacak risklerin minimum seviyeye indirilmesini kapsamaktadır. Rapor elektrik akımının topraklamayla enerji fazının arıza durumlarına karşı önlemler alındığını kanıtlamak üzerine oluşturulmaktadır.

Elektrik Topraklama Ölçümü Raporu Neden Önemlidir?

Elektrik insan hayatı için oldukça riskli durumların oluşmasına neden olurken, arızalanması durumlarında yangın problemlerine neden olabilecek güvenlik duvarını da aşabilecek kapasiteye sahiptir. Elektrik mühendisleri ve teknikerleri tarafından işleme alınarak, arıza durumların karşı topraklama ölçüm yönetmeliği uygulanarak, oluşabilecek riskli durumların en aza indirilmesi hedeflenmektedir.

Elektrik akımı aşırı ve riskli yüklenmelerden kaynaklı makinelerin bozulmasına, yüzeysel ileti alanlarına çıkmaya ve insan hayatını riske sokacak durumlara yol açabilir. Topraklama ölçümü sırasında, muayene edilerek topraklama direnci ölçülmesi ve beslemenin otomatik olarak kendini kapatması sağlanarak kontrollü iletimin oluşması amaçlanmaktadır. Kontrol ve ileti panosu üzerinden topraklama sistemleri analiz edilerek akımın korunmasına yönelik düzenlemeler testler sonrası yapılabilir.

Topraklama Ölçümü Raporu Ve Düzenlemelerinin Amacı Nedir?

Topraklama ölçümü raporu özellikle elektrik akımının makine ve araçlara iletilirken aşırı yüklenmeler sonucunda oluşturacağı riskleri minimum seviyeye indirmeye yönelik düzenlemeleri kapsamaktadır. Hatalı akımların korumaya alınması ve sistemin kendini kapatarak aşırı yüklenmelerde oluşabilecek yangın durumlarının da kontrol edilmesi amaçlanmaktadır.

İleti alanında topraklama direnci öz direnci ölçümü yapılarak, otomatik kesilmenin uygulanabileceği sistem özellikleriyle kontrol altına alınacaktır. Yüksek gerilimden kaynaklı yangınların çıkmaması ve hayati risklerin oluşmaması için koruma odaklı düzenlemelerin yapılması sağlanacaktır. Elektrik akımı iletilerinin ve yüksekliğinin nedenleri de topraklama ölçümleri sırasında tespit edilerek kontrol edilecektir.

Topraklama Ölçümü Avantajları Nelerdir?

Topraklama ölçümü avantajlarından biri maddi hasarın minimum seviyeye indirilmesi ve hayati risklerin azaltılmasıdır. Elektromanyetik dalgaların toprağa iletilmesiyle aşırı yüklenmenin risklerinin azalması, elektrik kablolarının zarar görmemesini aynı zamanda yangın durumlarıyla karşılaşılmamasını sağlayacaktır. Makeltekuzman elektrik mühendisleriyle birlikte ölçüm ve değerlendirmelerin yapılmasını sağlayacak, ölçüm ve kontrollerin sonucunda risk durumunu en aza indirecek düzenlemelere yer verecektir.

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?