Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

Paratoner Periyodik Kontrolleri Kimler Yapar?

28.06.2021
129
Paratoner Periyodik Kontrolleri Kimler Yapar?

Paratoner periyodik kontrol, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından yönetmelik gereğince düzenli olarak işleme alınması gereken uygulamalar alanındadır. Özellikle yasal mevzuat gereğince uygulamanın elektrik mühendisleri ve radyoaktif sistem teknikerleri tarafından yapılması şartı vardır. TS EN ISO EC 17020 standartları gereğince düzenlemelerin yerine getirilmesi sonucu güvenli elektrik kullanımı sağlanacaktır.

Paratoner Yapı Nedir?

Paratoner yapı, elektriğin teşkil ettiği alanların yıldırım gibi yüksek manyetik alanlara maruz kalması sonunda aşırı yüklenmeyle çekim gücünün arttığı alalar olarak adlandırılabilir. Radyoaktif, aktif ve faraday kafesi bulunan sistemlerde Paratoner periyodik kontroller topraklama tesisatlarıyla mümkündür. Elektrik mühendisleri tarafından yapılan uygulamalarda, aşırı güç yüklenmesi sonucunda çekim alanının kısıtlanması ve sistemin kendini kapatabilmesi yetkisine sahip olması önemlidir.

Yıldırım savar ve paratoner ölçüm alanlarıyla birlikte Paratoner topraklama ölçümüyle Franklin çubuğu topraklama sistemlerinin test edilmesi sonucu iletim alanının kontrol edilmesi, koruma borusu ve indirme iletkenlerinin kullanılması gerekecektir. Paratoner yapılanmada yıldırımsavar sistemlerinin kurulmasıyla güvenli elektrik iletiminin sağlanması amaçlanmaktadır.

Paratoner Kontrol Belgesi Zorunlu Mu?

İş güvenliği ve sağlığı alanında aynı zamanda sosyal güvenlik alanlarında Paratoner kontrol belgesi zorunlu tutulmuştur. TSE damgasıyla ilerlemesi gereken işlemlerde, kontrol sonrası raporlama işlemleri yapılarak 1 yıl arayla periyodik bakımların da gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Yıldırımsavar sistemlerin kurulması ve periyodik kontrollerin sağlanması sonucunda oluşturulan raporla güvenli kullanım alanı sağlandığı kanıtlanmalıdır.

Paratoner yapılanmalarda, koruma borusu korozyon oluşmasını engeller, muayene klemensi kontroleri sayesinde çatı üstü ve toprak altı elektrik sistemlerinin incelenmesi sağlanır. Aşırı güç yüklenmelerinde oluşacak risklerin minimum seviyeye indirilmesi, Paratoner topraklama ölçümünün gerçekleşmesi ve koruma sistemlerinin oluşturulmasıyla mümkündür.

Paratoner Ölçümler Ve Elektrik Mühendisliği Hizmeti

Elektrik mühendisleriyle işleme alınan Paratoner ölçümler ve denetimler, iletkenlerin muayene edilmesiyle dış etmenlere bağlı olarak elektrik alanının kontrol altında tutulmasını kapsamaktadır. Elektrik kaçakları ve klemens gevşemesi nedenlerine bağlı olarak yetkili personel düzenlemeleri yapacak, iletimin süreğenliğini aşırı yüklenmede kontrol altına alacak seçenekler sunacaktır. Paratoner yapılanma ve kontroller için elektrik mühendisleriyle çalışmakta olan Makeltek kurulum, onarım, test ve periyodik bakım için yanınızda olacaktır.

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?