Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

Yeni İş Ekipmanları Yönetmeliğindeki Değişiklik Nedir ?

06.02.2024
32
Yeni İş Ekipmanları Yönetmeliğindeki Değişiklik Nedir ?

İş Ekipmanları Yönetmeliğindeki Değişiklik 4 Şubat 2024 tarih ve 32450 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 3’üncü maddesi uyarınca işveren ile periyodik kontrol yapmaya yetkili kişiler arasında sözleşme imzalanması zorunluluğu getirildi. ve periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler. Söz konusu Yönetmelik’in 5’inci maddesi 8’inci fıkrası uyarınca, sözleşmesiz olarak İSG-KATIP üzerinden periyodik kontrol raporu düzenlenemeyeceği, sözleşmesiz olarak düzenlenen raporlar geçersiz olup, periyodik kontrol yapmaya yetkili olan kişinin yetkisine aykırı davranan periyodik kontrol yapmaya yetkili kişinin yetkisi 6 ay süreyle askıya alınır.

İşveren ile periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler arasındaki sözleşmeler İSG-KATIP sistemi üzerinden kılavuzlarda belirtildiği şekilde düzenlenecektir. Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır: İşveren ile periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler arasındaki sözleşmeler İSG-KATIP sistemi üzerinden kılavuzlarda belirtildiği şekilde düzenlenecektir. Dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda sıralanmıştır:

 • İş Ekipmanları Yönetmeliğindeki Değişiklik ile ;
 • Süreç işveren (veya işveren vekili veya E-Bildirge Yöneticisi) ve ilgili iş yerinde hizmet verecek periyodik kontrol yapmaya yetkili kişi arasındadır. Süreç işveren (veya işveren vekili veya E-Bildirge Yöneticisi) tarafından başlatılmakta olup periyodik kontrol yapmaya yetkili kişi tarafından onaylanmaktadır.
 • Sözleşme düzenlenebilmesi için yetkili kişinin sistemde periyodik kontrol yapmaya yönelik yetkisi bulunmalı ve SGK 4/A ya da 4/B (kişiye ait sigorta kaydı) kaydı bulunmalıdır.
 • Yönetmelik gereği, periyodik kontrol hizmeti sözleşmenin yapıldığı gün verilemez. Bir gün öncesinden yani sisteme girilmiş olmalıdır yapılacak ölçümler .
 • Sözleşmeler yapılırken, periyodik kontrol yapmaya yetkili kişinin ilgili ekipman gruplarında sözleşme süresi boyunca düzenleyeceği periyodik kontrol raporu sayıları belirtilecektir (azami sözleşme süresi 1 yıldır). Örneğin, periyodik kontrol yapmaya yetkili kişi, işverenle yaptığı anlaşma çerçevesinde 1 yıl içerisinde 5 kendinden tahrikli endüstriyel araç, 3 kule kren, 3 mobil kren periyodik kontrol gerçekleştirecekse sözleşme ekranında kaldırma ve iletme ekipmanı bölümüne 11 şeklinde giriş yapmalıdır. Sözleşme tahsis edildikten sonra talebin artması ve iki tarafın anlaşması üzerine ek ekipmanlar için yeni sözleşme yapılabilir veya farklı bir periyodik kontrol yapmaya yetkili kişi ile sözleşme yapılabilir. Periyodik kontrollerde en az bir gün öncesinde düzenlenmiş sözleşme bulunması esastır. Sözleşme olmadan düzenlenen raporlar için giriş paragrafında belirtilen hükümler geçerlidir.
 • Bir muayene kuruluşundan hizmet alınması ve hizmetin birden çok kişiden alınması durumunda her kişiye ayrı sözleşme yapılmalıdır, zira süreç periyodik kontrol yapmaya yetkili kişi üzerinden yürütülmektedir.
 • Sözleşmede belirtilen sayılardan daha az sayıda ekipmanın yıl içerisinde periyodik kontrolünün gerçekleştirilmesi mevzuat ya da sistem açısından bir uygunsuzluk teşkil etmemektedir.
 • İşveren tarafından süreci tamamlanmamış sözleşmeler, 24 saat sonrasında sistem tarafından iptal edilmektedir. İşveren onayladıktan sonra periyodik kontrol yapmaya yetkili kişilerin onaylama süresi 48 saattir. Bu süre sonunda sözleşme iptal olmakta ve aynı şekilde periyodik kontrol gerçekleştirilecekse sürecin baştan başlatılması gerekmektedir.
 • OSGB’de tam zamanlı veya yarı zamanlı fark etmeksizin sözleşmesi bulunan kişiler, periyodik kontrol yapmaya yetkili kişi olsalar bile (kalıcı kayıt numarasına sahip olmaları durumu) sözleşme düzenleyemez ve periyodik kontrol gerçekleştiremezler, sistem sözleşme düzenlenmesine izin vermemektedir.
 • Sözleşme, sözleşmenin iki tarafı tarafından da ek bildirim yapılmaksızın sistemden iptal edilebilir. İptal tarihi sistemde görüntülenen sözleşmenin bitiş tarihidir.
 • Makeltek Uzman Kadrosu İle Tüm Süreçlerde Yanınızda Makeltek Tehlikeler Gider Tek Tek !
Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?