Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

Elektrik Tesisatında Kaçak Kontrollerinin Önemi

13.06.2021
231
Elektrik Tesisatında Kaçak Kontrollerinin Önemi

Kaçak akım rölesi, elektrik sistemlerindeki manyetik düzeneğin kontrol altında tutulmasıyla aşırı yükselmeler ve ivme kaybetmelere yönelik uygulamalar sonucu aktif iletkenleri kontrol altında tutmaktadır. Kaçak kontrolleri için profesyonel elektrik mühendisleriyle birlikte elektromekanik prensiplerin düzenlenmesi sağlanacaktır. Kaçak akım nedenlerinin incelenmesi ve sistem tesisatının kontrol edilmesi iletkenlerin etkilerini düzenlemeye yöneliktir.

Kaçak Kontrolleri Avantajları Nelerdir?

Kaçak kontrolleri, elektrik tesisat sistemlerinin zarar görmemesi ve can ile mal güvenliğinin sağlanması için önemlidir. Düzenli yapılan kontroller sonucu, kaçak toprak aktarımları, yüzey yansımaları, nötr ve faz arasındaki dengesizlerin saptanmasıyla tesisat sistemi kontrol altında tutulacaktır.

  • Kaçak elektrik aktarımında kabloların yanması ve panonun zarar görmesi söz konusudur.
  • Elektriğin yüzeye yansıması ve aşırı yüklenmeden kaynaklı tutulmaların yaşanması riskinin azaltılması amaçlanmaktadır.
  • İnsan sağlığı ve endüstriyel makinelerin zarar görme olasılığı yüksektir.
  • Rölen sistemler, elektrik panosu, elektrik hattı ve kablo düzeneğinin de zarar görmemesi için önemlidir.
  • Akım transformatörü ve röle sayesinde tehlike düzeyi en aza indirilerek risk grubundan çıkarılacaktır.

Kaçak Kontrolleri Hangi Durumlarda yapılır?

Elektrik sistemlerinin olduğu büyük ve küçük yapıların birçoğunda elektrik kaçak kontrolleri yapılmalıdır. Elektrik iş sağlığı ve güvenliği açısından da yönetmelikte yer alan test ve kontrollerle mevzuat alanına yansımıştır. Akım anahtarlarının kontrol edilmesi, trafo ve motor gövde koruma topraklamasının uygulanması, jeneratör sistemlerinin kontrol edilmesiyle birlikte uygulamaların sağlanması uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Elektrik tesisatında oluşan kaçakların hayati risk taşıması ve büyük yangınlara neden olacak yüzeysel iletim alanlarının bulunması dikkate alınmaktadır. Bina yapıları, endüstriyel yapılar ve üretim kanalarına bağlı elektrik alt yapısının analiz edilerek kaçak kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

Kaçak Kontroller Ne Zaman Yapılır?

Kaçak elektrik kontrolleri ve testleri yılda bir kere uygulanması gereken, ölçüm belgesiyle birlikte onaylanarak kontrolün gerçekleştirildiğinin bildirilmesi gereken uygulamalar arasında yer almaktadır. Kontrol ve ölçümlerin gerekli ekipmanlarla sağlanması ve düzenlemelerin sonucunda iletken, faz ve nötr etkilere göre yeni tesisat sistemlerinin de oluşturulması gerekebilir. Makeltek uzman ekibi bilgilendirici ve bilinçlendirici hizmet alanıyla elektrik sistemlerinin ve tesisat düzeneğinin etkilerini sizlerle paylaşarak rapor hazırlayacaktır.

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?