Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

Endüstriyel Raf Periyodik Kontrolü nedir?

23.06.2022
192
Endüstriyel Raf Periyodik Kontrolü nedir?
Endüstriyel Raf Periyodik Kontrolü nedir?

Endüstriyel raf nedir?

Endüstriyel raf, depolarda kullanılan en yaygın ürün türüdür. Diğer adı ise paletli yükleme depolama sistemleri ürünleridir. Kurumların depolama ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan bir sistemlerdir. Ürünlerin birbirinden bağımsız, ayrı şekilde saklanmasını sağlar.

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği kapsamında endüstriyel rafların periyodik kontrolünün TS EN 15635 standardına göre yılda en azından bir defa yaptırılması zorunludur.

TS EN 15635 nedir?

TS EN 15635 standardı çelik depolama sistemlerinin kullanımı, bakımı ve denetlenmesi süreçlerinde dikkate alınması gereken kuralları tanımlamaktadır. Standart, kullanım sırasında güvenli olmayan veya yapının zarar görmesine neden olabilecek riskleri en aza indirmeyi hedeflemektedir.

Endüstriyel rafların periyodik kontrolünün önemi;

Endüstriyel raf sistemleri, işletmelere maksimum istifleme ve depolama alanı oluşturmak ve depoların en fazla hacimde kullanılmasını sağlamak amacı ile kurulan konstrüksiyonlardır. Zaman ve kullanıma bağlı yorulma, raf konfigürasyonundaki farklıklar ve çarpma kaynaklı hasarlar raf taşıma kapasitesinin düşmesine ve kaza ihtimalinin artmasına neden olur.

RAF TİPLERİ

Ayarlanabilir

İçine Girilebilir

Çok Katlı  (Mezzanine)

S\R Makineli

Hareketli

Mekik

Kayar

Asma Kat

Açık Yüzlü

Konsol Kollu

Karusel

Endüstriyel rafların periyodik kontrolleri yetkili olan; makine mühendisleri, mekatronik mühendisleri, inşaat mühendisleri, inşaat, makine ve metal eğitimi bölümü teknik öğretmenler, inşaat veya makine teknikler veya yüksek teknikler tarafından yapılır.

Makeltek yetkili mühendisleri raf periyodik kontrolü yapma konusunda uzmandır.

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?