Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

İLKYARDIM EĞİTİMİ NEDİR?

06.06.2023
23
İLKYARDIM EĞİTİMİ NEDİR?
İLKYARDIM EĞİTİMİ NEDİR?

İlkyardım, kişinin yaşamsal işlevlerinin devamlılığını sağlamak, kişinin iyileştirme sürecini kısaltmak ve sağlık durumunun kötüleşmesini önlemek üzere; hayatı tehlikeye sokan yaralanma, kaza ya da hastalık gibi durumlarda tıbbi yardım alana kadar olay yerindeki koşullara göre yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlkyardım yapacak olan kişilerin bu konuda gerekli bilgiye sahip olmaları bilmeden müdahale etmenin kötü sonuçlarını yok etmek için tercihen mecburiyet olarak kabul edilmektedir. İlkyardım eğitimi alan ve eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler ilkyardımcı unvanlarını 3 yıl süresince korurlar.

Kişinin yaralıya ya da hastaya anlık olarak bilinçli bir şekilde müdahale etme kalifikasyonu sunan ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilen eğitime ilkyardım eğitimi adı verilmektedir. İlkyardım eğitim merkezlerinden gerekli ilkyardım derslerini aldıktan sonra yapılan sınavları başarılı bir şekilde geçen kişiler ilkyardım sertifikasını alabilmektedir. Bu sertifika, ilkyardım belgesi olarak da isimlendirilir.

Eğitim Neleri İçerir?

Eğitim neleri içerir? İlkyardım eğitimi esnasında adaylar hayat kurtarabilecek kadar çok büyük bir öneme sahip olan pek çok ders görürler. İlkyardım eğitimi şu dersleri içermektedir:

  • Temel yaşam desteği uygulamaları
  • İnsan vücudu hakkında bilinmesi gereken temel durumlar
  • Yaralının ya da hastanın sağlık durumunun değerlendirilmesi
  • Kanamalar
  • Yaralanmalar
  • Bilinç bozuklukları
  • Isı dengesi bozuklukları
  • Burkulma, çıkık ve kırıklar
  • Yaralıların ve hastaların taşınması.

Sağlık Bakanlığı komisyonunun ilkyardım eğitimi fiyatları ile ilkyardım eğitimi merkezleri tarafından belirlenen fiyatların birbiri ile uyuşması gerekir. İlkyardım eğitimi fiyatları şehirden şehre göre farklılık gösterebilir. Eğitim kurumları fiyat politikalarını kendileri belirleyemedikleri için diğer eğitim merkezleri arasından yüksek hizmet kaliteleri ile ön plana çıkmaya çalışırlar.

İlkyardım eğitimleri almak için bireysel başvuru yapan kişiler ücret ödemek zorundadır. Fakat firma bünyesinde hizmet veren ve ilkyardım eğitimi almak için seçilen kişiler firmalarının yetkili ilkyardım eğitimi firmaları ile yaptığı özel anlaşmalardan ötürü ilkyardım eğitimi sertifikası almak için herhangi bir ücret ödemesi yapmazlar.

Eğitim Nereden Alınır?

Eğitim nereden alınır? Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş olan eğitim kurumlarına müracaat edilerek ilkyardım eğitimi alınabilir. Bu eğitimin sonunda alınan ve 3 sene boyunca geçerliliği olan bu ilkyardım eğitimi sertifikası sahiplerine pek çok avantajı bir arada sunmaktadır. İlkyardım sertifikası olan kişilerin iş yerleri tarafından daha sık seçildiği bilinmektedir. Ayrıca sertifikası olan kişiler daha kısa süre içerisinde iş bulabilmektedir.

Aynı zamanda insan hayatını tehlikeye sokan durumlarda kişiye doğru müdahale edebilme ayrıcalığına sahip olan kişiler hiç beklemedikleri zamanlarda hayat kurtarabilmektedir. İlkyardım eğitimi sertifikası alındıktan 3 yıl sonra kişiler istedikleri zaman sertifikalarını yenileyebilirler. İlkyardım eğitimi alınan kurumların yetkileri Sağlık Bakanlığına bağlı İl Sağlık Müdürlüğü başvuruları neticesinde verilir. Kurumlar ilkyardım eğitimi vermek için gerekli özelliklere sahip olmaları durumunda ilkyardım kursu düzenleyebilirler.

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?