Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

Elektrikli Araç Sarj Etmek İçin Altyapı Uygunluk Belgesi

14.11.2023
36
Elektrikli Araç Sarj Etmek İçin Altyapı Uygunluk Belgesi

Elektrikli Araçlar her geçen gün sayıları artmaktadır , site ve tesislerin ortak alanlarına şarj istasyonu kurulumunun, izinsiz ve ezbere yapılmaması gerekmektedir. Büyüyen talebi karşılaması için muhakkak elektrik tesisatların buna uygun olup olmadığı kontrol edilmeli Altyapı Uygunluk Belgesi Alınmalıdır. Yeni yapılacak bina tesisatlarında Elektrikli Araçları şarjları düşünerek tesisat ve trafo seçilmedir.

Ortak Kullanım İstasyonun yanında bireysel kullanılan ünitelerle sağlanmaktadır ,bu tarz kullanım tesislerin elektrik  altyapılarına çok fazla yük getirir ve daha önemlisi çok ciddi güvenlik riskleri oluşturuyor. Bu bağlamda bireysel kullanım yerine, EPDK’nin Şarj Hizmet Yönetmeliği uyarınca şarj istasyonlarının, tesislerin ortak alanlarında şarj ağı işletmecilerince ödenebilir şekilde kurulumlarının sağlanması gerekiyor. Ortak alanlara yapılacak kurulumlar, mutlaka Elektrik İç Tesisat Yönetmeliğine uygun bir mühendislik çalışmasıyla kurulmalı, elektrikli araç kullanıcıları tarafından güvenli ve kolay bir şekilde kullanıma açılmalıdır.”

Gerekli altyapı mevcutsa, kontroller yapılmışsa, site yönetimi izni dahilinde sitelerde elektrikli aracınızı Şarj Edebilirsiniz

Yapılacak binanın elektrik tesisat uygunluk belgesi ve topraklama ölçümü yapılmadır. Can ve mal kayıpların önüne gecebilmek varsa problemleri düzenleyip araç batarya ve yazılımlarına zarar vermesi önlenmesi kaynakların verimli kullanımı acısından önemlidir.

Makeltek Uzman Kadrosuyla Yanınızda..

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?