Periyodik Kontrol-Topraklama Ölçümü
trende
trende

ÇANAKKALE BİNA DEPREM TESTİ VE SAĞLAMLIK RAPORU NEDİR?

09.03.2023
66
ÇANAKKALE BİNA DEPREM TESTİ VE SAĞLAMLIK RAPORU NEDİR?
<strong>ÇANAKKALE BİNA DEPREM TESTİ VE SAĞLAMLIK RAPORU NEDİR?</strong>

Çanakkale Bina Deprem Sağlamlık Testi Nedir?

Ciddi deprem riski Karşısındaki binalarımızın meydana gelecek depreme karşı güvenli olup olmadığının belirlenmesini sağlayan teknik çalışmalara Deprem Sağlamlık Testi denmektedir. Bina deprem sağlamlığının belirlenmesi için bina taşıyıcı sistemi, beton dayanımı, taşıyıcı sistem donatıları, yer özellikleri gibi binayı oluşturan özellikler göz önünde bulundurulur. Yapılan çalışmalar sonucunda ulaşılan bilgiler ışığında bina için deprem yönetmeliği ile ilgili diğer yönetmeliklere uygun olarak deprem analizi ve hesaplamaları yapılır ve binanın deprem güvenliği belirlenmiş olur. Tüm bilgiler kapsamında da bina deprem raporu hazırlanır.

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği dahilinde yetkilendirilmiş şirketler aracılığıyla, yönetmeliğe uygun olarak yapılan teknik tespitler sonucunda binanın sağlamlığını ortaya koyma işlemlerinin hepsine deprem sağlamlık testi denir. Güvenilir firmamız ile; sağlık ocakları, hastaneler, apartmanlar, villalar, iş yerleri, okullar, yurtlar, bankalar da dahil olmak üzere tüm yapılarınız için uygun fiyatlarla bina sağlamlık testi yaptırabilirsiniz. Özellikle deprem bölgesinde olan illerimizde yaşayan kişiler, oturdukları evin, çalıştıkları iş yerinin depreme karşı ne kadar sağlam olduğunu merak ederler. Yapılan deprem raporu testi ile alınan rapor sonucunda, nasıl bir binada bulunduğunuzu öğrenme ve buna göre tedbir alma imkânınız sağlanır. Özetle bu test sayesinde doğru yöntemlerle, doğru ekipmanlar kullanılarak binanızı sağlamlaştırma yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.

Çanakkale Bina Sağlamlık Testi Neden Önemlidir?

Her gün hem sosyal medya hem de televizyon ve radyo kanalları vasıtasıyla toplumu depreme karşı bilgilendirmenin amaçlandığı programlar yapılıyor. Depreme karşı farkındalık yaratılmaya çalışılıyor; çünkü ülkemiz deprem kuşağında ve hiç beklenmeyen bir anda sadece kendi canımızı kaybetmek ile değil, sevdiklerimizi de dayanıksız bir binanın çökmesi nedeniyle kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabiliriz. Düşüncesinin bile rahatsız ve huzursuz ettiği deprem gerçeği ile yaşamaya alışmalı ve tüm tedbirlerimizi önceden almalıyız. Sadece kendi binamızın depremden korunmasın yetmediğini de varsayarsak, tüm toplumumuzun doğal afet depreme karşı bilinçli olması şarttır.

Ev, işyeri, apartman, site ve binaların tamamında aslında belli aralıklarla birlikte bina sağlamlılık testi yaptırmak büyük bir önem arz ediyor. Türkiye’nin büyük bir bölümünü deprem kuşağında olarak tanımlandığı andan itibaren, tabi ki yapıların uzun ömürlü dayanıklı ve sağlam olması, biz insanlar adına gerçekten büyük önem taşıyor. Son yıllarda, Çevre ve Şehir Bakanlığının da katkılarıyla birlikte başlatılan kentsel dönüşüm projeleri, gün geçtikçe daha pozitif yapılanma şekli ile hayata geçirilen sistemleri ile öne çıkmaya başladı. Kentsel dönüşüm projeleri ile oturulan binaların dayanıklılığı sağlayacağı güven ve sağlık açısından önemi düşünüldüğü vakit, herkesin aslında bulunduğu mekâna deprem sağlamlılık testi uygulamasını yaptırması, gerçekten büyük önem arz eder.

Çanakkale Deprem Testi Nasıl Yapılır?

Çanakkale Deprem testi nasıl yapılır, inşaat sektörüne hakim, özel kuruluşlar tarafından gerçekleştirilir. Binasının olası depremlere karşı sağlam olup olmadığını ölçtürmek ya da depremler sırasında binasının karşılaşabileceği hasarı öğrenmek isteyen bina sakinleri site ya da bina yöneticisinden, bu analizin yapılmasını talep edebilir.

Çanakkale deprem kuşağında olan ülkemizin en riskli bölgelerindeki tüm binalar için artık bir zorunluluk halini almış deprem testi sayesinde çok sayıda hayatın da kurtulacağı hesaba katılmalıdır. Deprem test ölçümü yapan firmalar ile iletişime geçildikten sonra yetkilileri ön analiz gerçekleştirerek binaya dair tüm detayları öğrenir ve sonra asıl teste geçerler. Deprem testi sırasında ise bina kolonları, temeli ve duvarları detaylı incelenerek olası depremde binanın ne kadar zarar göreceği tespit edilir.

Can kayıplarının önlenmesi için önemli olan testler sayesinde, mal zararlarının da olmaması için gerekli bilgilendirmeler yapılır ve tedbirler alınır. Deprem testi için yetkili firmanın profesyonelleri, bina sakinlerine bu konuda detaylı bilgilendirme yaparlar.

Çanakkale Bina Sağlamlık Testi Nerelere Yapılır?

Evlere, apartmanlara, sitelere, okullara, üniversitelere, hastanelere, sağlık ocaklarına, bakımevlerine, üretim tesislerine, fabrikalara, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ve tarihi eser binalarına yapılır. 

Çanakkale Deprem Testi İçin Gerekli Evraklar Nedir?

Binanız ne durumda olursa olsun, konusunda uzman şirketimiz aracılığı ile deprem testi yaptırmanız için, öncelikle bazı evrakları hazırlamanız gerekir. Bu evraklar;

Tapu örnekleri,

Başvuru dilekçesi,

Binaya ait tüm projeler,

Eğer varsa, bina için daha önce alınmış teknik raporlar,

Binanın bulunduğu zemine ait etüt raporu olmak üzere bu belgelerin alınması gerekir.

Başvurunuz yapıldıktan sonra, ekiplerimiz tarafından çalışma planı hazırlanır. Çalışma planında yapılacak işlerin öncelik sırası belirlenerek, uygun ekipmanlar hazırlanır ve binada gerekli incelemelerin yapılması için ekiplerimiz görevlendirilir.

Çanakkale Bina Sağlamlık Testi Raporu Nedir?

Uzmanlar tarafından alınan karotlar ile ve yapılan röntgen görüntülemeleri sonrası bilgisayar üzerinde üç boyutlu simülasyon hazırlanır ve deprem test raporu yazılır.

Binadan alınan karotlar ve numuneler, yapı laboratuvarında test edilir ve binanın betonlarının olası risklere dayanımı belirlenir.

Taşıyıcı durumda bulunan demirlerin röntgen uygulaması ile demirlerin durumları görüntülenir.

Deprem Test Raporu olarak binaların depreme karşı sağlamlık seviyelerini ölçmekteyiz. Bitlis bölgesi başta olmak üzere Tüm Türkiye geneli hizmetlerimiz devam etmektedir. Deprem Raporu konusunda sizlerin işlemlerini kolaylaştırmak istiyoruz.

Alanında uzman MAKELTEK kadromuz ile sizlere profesyonel hizmetleri sunmaktayız.

Whatsapp
Cüneyt Bey
Cüneyt Bey
Merhaba Ben Cüneyt
Size nasıl yardımcı olabilirim?